Jak vybrat dodávku

jakou dodávkuAť už zakládáte stěhovací firmu, budete podnikat v jiném sektoru nebo prostě jen hodláte často převážet nadměrný náklad, budete potřebovat dodávku (nebo spíše dodávky). Takzvaný užitkový vůz se od klasického osobního odlišuje zejména rozměry a nosností, na trhu existuje také mnoho variant výběru. Takže, co si vlastně zvolit a neprohloupit?

Jakou dodávku – vybírejte podle toho, na co ji využijete

Budete převážet lidi nebo materiál na stavbu, případně zboží do své maloobchodní prodejny? To je jedna z nejdůležitějších věcí, které si musíte při pořizování dodávky co nejdříve ujasnit. Velkou roli hraje i typ motoru a palivo.

Pokud totiž budete jezdit jen po okresním městě a vydáte se nejdále dvacet kilometrů pro velký nákup, je to něco naprosto jiného než cesty z Prahy do Brna se stěhovacím vozem.

Nejčastější využití dodávek:

 • Dodávky na přepravu materiálu
 • Dodávky na přepravu osob
 • Dodávky s chlazením (na potraviny)
 • Dodávky na bydlení, kempování a cestování (tzv. obytné dodávky na spaní)
 • Dodávky na stěhování

Důležitá je i adekvátní výbava – zatímco elektronická okénka nebo odpružená sedadla jsou spíše jen věcí luxusu, takový asistenční systém, co usnadní zaparkování na přeplněném parkovišti je doslova darem z nebes.

Cena nové dodávky často atakuje milionovou hranici, takže jistě nebude od věci podívat se i do bazaru nebo na inzertní servery.

Zánovní auto může odvést skvělou práci a posloužit pro vaše osobní nebo podnikatelské účely klidně i několik dlouhých sezon, je však třeba vybírat hodně obezřetně. Na co si dát konkrétně pozor, když pořizujete auto z druhé ruky? Tahle varování platí i pro osobní vozy!

 • Opatrně na přetočené tachometry, k takové věci stačí jen kvalitní elektronika a riziko je vysoké. Dají se upravit i záznamy o případných nehodách a další věci.
 • Reklamace je snadnější v bazaru, protože špatný nákup rovná se špatná reklama. V klasické inzerci se na nic podobného hrát bohužel nedá, jde o jednorázový prodej.
 • Nikdy neposílejte zálohu předem! Používat selský rozum se zde vyplatí, předání finanční hotovosti a klíčků od vozu musí určitě proběhnout na jednom místě.

Není také pravdou, že nepoctiví jsou jen čeští prodejci, mnoho případů najdete například i v Německu. Ale zpět k naší problematice, kterou je pořízení dodávky pro osobní či firemní záměry.

Kromě technických věcí, jako je rozvor náprav nebo zadní převis, byste si měli ujasnit i to, jaké možnosti financování se vám nabízejí.

Přečtete si: Je operativní leasing dobrá volba pro pořízení nové dodávky?

Budete platit v hotovosti nebo se chystáte pořídit si dodávku na leasing? Nebo využijete novinku – operativní leasing formou pronájmu?
Možností je skutečně celá řada, vyberte si dobře i značku vozu. Ideálně takovou, která má dobré reference, vynikající zkušenost s ní udělal i někdo z vašich blízkých a v servisu nebude s případnými závadami žádný problém.

A počítejte s tím, že dříve nebo později bude nějaká oprava potřeba, vždyť žádné auto není dokonalé a nebude sloužit dvacet let koupe-dodavkybez nutnosti jediného náhradního dílu nebo opravy motoru.

Jak vybrat dodávku na přepravu osob

Pokud půjde jen o přepravu osob, dobrou variantou je třeba mikrobus. K němu postačí jen klasické řidičské oprávnění (skupina B), nepotřebujete žádnou speciální licenci.

A vejde se sem i osm lidí, jak už název napovídá, je to vlastně takový autobus v malém. Pro práci speditérů se vyplatí takzvané skříňové dodávky, kam se vejde několik europalet se zbožím – a ještě tu bude dostatek manévrovacího prostoru. Opět potřebujete jen řidičák „B“, který je určen pro všechna vozidla s hmotností do 3,4 tuny.

Pořízení dodávky pro podnikatelské účely je nutné vždy dobře promyslet. Svou roli nehraje ani tak značka (protože na trhu jsou dnes bez nadsázky jen opravdové skvosty), ale hlavně přesný účel, ke kterému budete dodávku používat.

Bude to přeprava osob, materiálu nebo nábytku z jednoho krajského města do druhého? Tomu je totiž zapotřebí plně přizpůsobit výběr!

Jak postupovat při nákupu nové dodávky?

Kombinací osobního auta a dodávky je takzvaný pick-up. S ním je mnohem snadnější zaparkovat, ale naložit objemný náklad je relativně obtížnější.

Další variantou je plachtová dodávka, která snadno převeze i hodně neforemný náklad, vejde se sem až osm europalet.

Jaká je nejlepší dodávka?

nejlepsi-dodavka-citroen-jumper

Citroen Jumper

Na trhu se objevují jedinečné perly, jako je například Citroën Jumper, Ford Transit, Hyundai H1 (hlavně na přepravu osob) nebo Volkswagen Crafter, vyjmenovávat různé modely bychom tu mohli ještě dlouho.

Ujasnit si však musíte spíše to, zda bude dodávka sloužit k převozu zboží ze skladů nebo třeba k přepravě skupiny osob.

 1. Volkswagen Crafter
 2. Ford Transit
 3. Citroën Jumpy
 4. Toyota Proace Van

Důležitý je i typ motoru a používané palivo, abyste si mohli rámcově propočíst i spotřebu – jiná samozřejmě bude při jízdách jen po městě, mnohem větší výdaje pak čekají při cestách mezi jednotlivými kraji.

Ujasnit si rozvor nápravy pomůže i garáž, stejně jako vaše řidičské dovednosti. Samozřejmostí je sice asistenční systém, který usnadní parkování, ale pokud si nejste jistí svými schopnostmi a velikost úložného prostoru nebude hrát takovou roli, zvolte raději menší model.

Moderní dodávky umožní otevřít dveře až na 270 stupňů, takže naložení nákladu bude skutečně mnohem snadnější než kdy dříve.

Klimatizace nebo ABS jsou samozřejmostí i u osobních vozů, takže doprava třeba z Prahy do Ostravy bude rozhodně pohodlná. Dobře si promyslete volbu modelu i s ohledem na dostupnost případných náhradních dílů a autorizovaných servisů.

To je totiž nutné pečlivě rozvážit dopředu, nejlépe se poradit s odborníkem na danou problematiku. Existují modely, na které seženete náhradní díly vždycky – u jiných je to hodně problematické až nemožné.

Nejspolehlivější dodávky

Kvalitní a prověřená značka, se kterou mají dobré zkušenosti nejen české, ale i zahraniční firmy. Speditérské služby, stěhování nábytku přes půl republiky, nákup pro maloobchod ve skladu za městem.

Ke všemu je zapotřebí kvalitní dodávka, která splní všechna očekávání, bude spolehlivá a uveze bez problémů i nadměrný náklad.

Cena nové dodávky se běžně pohybuje i kolem milionu korun a takovou investici si musí každý dobře rozmyslet.

Jaká je nejlepší dodávku dostupná na trhu?

Titul dodávky roku hovoří za vše, uděluje se už více než patnáct let

Titul „Van of the Year“ se uděluje již od roku 1992, mezi vítězi jsou rovnoměrně zastoupeny špičkové značky, které jistě podle jména dobře znáte.

Ford Transit – jedna z nejlepších dodávekTřeba v roce 2001 zvítězil dodnes populární Ford Transit, o tři sezony později se zaradovali tvůrci Volkswagenu Transporter T5.

Za poslední rok se stal vítězem opět model světoznámé německé automobilky – Volkswagen Crafter. Stupně vítězů pak například obsadily modely Citroën Jumpy a Toyota Proace Van. Dobrého umístění dosáhl i vůz Hyundai H350, silná konkurence prostě dělá své.

Volkswagen Crafter

volkswagen-crafter

Volkswagen Crafter

Právě Volkswagen Crafter nabízí volbu mezi mechanickou a automatickou převodovkou, výběr ze tří různých délek i výšek karoserie, čtyři výkony motoru, ale také výbavu klasického osobního vozu – asistenční systém, který usnadní nejen parkování a jízdu při silném bočním větru.

Plusem je i skvělá viditelnost za tmy, což se hodí hlavně při přepravě zboží v zimních měsících.

Ford Transit

ford-transitFord Transit je už nesmrtelnou klasikou mezi dodávkami, které brázdí tuzemské silnice.

Automatické svícení, asistent rozjezdu do kopce nebo precizní klimatizace jsou samozřejmostí, například motor 2.2 TDCi s výkonem 92 kW také budí velký respekt.

Teď už si snad jen vybrat výrobce, konkrétní model a ještě barvu – protože design je také hodně důležitý, bude vaši firmu reprezentovat navenek.

Kde kupovat dodávky?

Compare items
 • Total (0)
Compare
0